بررسی اجرای سیستم جامع اطلاعات مدیریت MIS در شهرداری ملارد

سیستم اطلاعات مدیریت ، سیستم سازمان یافته و ابزار مناسبی است که اطلاعات صحیح و خلاصه شده را در موقع مناسب به تصمیم گیرندگان و مدیران ارائه داده و امکان تصمیم گیری صحیح و دقیق را برای مدیران سازمان فراهم می سازد .

07 آذر 1395 0 comment
جهان رضا شیبانی کارشناس ارشد شهرداری ملارد جهان رضا شیبانی کارشناس ارشد شهرداری ملارد

بنابراين ، در اين پژوهش تلاش شده كه به بررسی اجرای سیستم اطلاعات مدیریت در شهرداری ها و به عنوان نمونه موردی شهرداری ملارد پرداخته شود . اين پژوهش از نظر روش نيز يك پژوهش توصيفي است و از لحاظ نوع روش پژوهش پیمایشی می باشد . جامعه آماری این تحقیق عبارتند از: کلیه کارکنان شهرداری ملارد اعم از زن و مرد که تعداد این افراد در مجموع برابر با 360 نفر می باشد ( با تحصیلات کارشناسی و بالاتر ) و حجم نمونه تحقیق حاضر ، طبق جدول مورگان ، 108 نفر انتخاب گردیده است .
يافته هاي اين پژوهش حاکي از پذیرش فرضيه اصلی مي باشد . شناسایی موانع استقرار سیستم‌های اطلاعات مدیریت شهرداری‌ ملارد با استفاده از روش آنتروپی ، با توجه به مقدار ضریب اهمیت هریک از مؤلفه‌ها ، مؤلفه‌ی موانع فرهنگی دارای بالاترین رتبه و پس از آن به ترتیب موانع آموزشی ، موانع محیطی ، موانع اقتصادی ، موانع فردی ، موانع فنی ، موانع مدیریت تغییر ، موانع مدیریتی و در نهایت مؤلفه‌ی موانع سازمانی قرار دارد .

 

محقق

 جهان رضا شیبانی کارشناس ارشد شهرداری ملارد

دانلود مقاله

 

 

 

 

موارد مرتبط

  • تجلی اقتصاد مقاومتی در مدیریت شهری

    به گزارش اداره روابط عمومی مهندس خراسانی شهردار ملارد طی سخنانی عنوان نمود:از آن جائی که اقتصاد شهری ارتباط مستقیم با اقتصاد ملی دارد هر ساله با توجه به سیاست گذاری های کلی نظام می توان برنامه راهبردی شهر را نیز اتخاذ و بر اساس الگوهای یکپارچه ملی اقدام نمود . تدبیر (( اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال )) سرلوحه امروز برنامه های کشور است و می بایست هر مدیر فراخور حوزه کاری خود راهکارهای رسیدن به الگوی اصلی را کشف و نقاط ضعف و موانع رسیدن به نتیجه مطلوب را رفع نماید . در حوزه مدیریت شهری عدم دستیابی شهرداری ها در وصول منابع و برنامه ریزی های کوتاه مدت و مقطعی موجب وابستگی به درآمد های ناپایدار مانند عوارض ساخت و ساز و فروش تراکم گردیده که این امر شاید در کوتاه مدت گذران امورات را فراهم آورد اما در دراز مدت امکان برنامه ریزی های زیر بنایی و کلان را سلب خواهد کرد. آنچه که امروز نیاز و ضرورت ویژه شهرداری هاست دسترسی به منابع پایدار و طولانی است که بهترین تعبیر آن در بیان مقام معظم رهبری با تدبیر (( اقتصاد مقاومتی)) مصداق می یابد .وی افزود: از جمله مصادیق اجرایی اقتصاد مقاومتی یا همان درآمد پایدار برای شهرداری ها می توان به عوارض نوسازی ، سرمایه گذاری بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت های مالی نهادها و ارگان ها ( ارزش افزوده ) اشاره کرد . اگر چه راهکارهای افزایش کیفیت خدمات با کاهش هزینه ها نیز در مقوله اقتصاد مقاومتی قابل طرح است که از جمله آن می توان به خدمات الکترونیک و اتوماسیون اداری شهرداری ها که موجب صرفه جویی در وقت و هزینه مراجعین و ارتقاء سطح کیفی خدمات می گردد اشاره نمود . ایشان اظهار داشت:یکی دیگر از مظاهر اقتصاد مقاومتی مدیریت یکپارچه شهری است با این تفسیر که تمامی برنامه های شهری با نظر شورای شهر تصویب و توسط شهرداری اجرا شود و منابع تامین درآمد و هزینه های شهری نیز یکپارچه تحت یک مدیریت واحد، اخذ و هزینه گردد و با این روش می توان به ارتقا سطح کیفی شهر و تامین خدمات و زیرساختهای شهری اقدام و در عوض از ظرفیت شهر برای درآمدزایی درکنار نهادهای دیگر بهره جست.قطعا شهر ملارد که جزو ۳۰ شهر برتر و کهن شناخته شده است میتواند با مدیریت یکپارچه شهری و ساماندهی در مدیریت منابع وبهبود چشم انداز شهری به جایگاهی در راستای رواج صنعت توریسم تبدیل و تمامی هزینه ها و شاید حتی بیش از آنچه صرف گردیده را به شهر بازگرداند.

  • ملارد در سوگ یار دیرین امام راحل (ره)

    در سوگ یار دیرین امام راحل (ره) ، شهرداری ملارد اقدام به سیاه پوش نمودن شهر و ساختمان های اداری نمود . 

  • رنگ آمیزی جداول بلوار شهید جمور مارلیک

    رنگ آمیزی جداول بلوار شهید جمور مارلیک توسط واحد زیباسازی معاونت خدمات شهری و زیست محیطی شهرداری ملارد انجام شد .