روستای گمرکان

روستای گمرکان یکی از مناطق تاریخی قابل‌توجه در خطه تاریخی ملارد

02 مرداد 1395 0 comment

 

روستای گمرکان یکی از مناطق تاریخی قابل‌توجه در خطه تاریخی ملارد به شمار می‌رود که می‌توان آن را به‌عنوان روستایی نمونه در حوزه گردشگری روستایی نام برد که همچنان بافت سنتی ساختمان‌های آن، تصویری از بناهای تاریخی و اصیل کهن روزگاران را به نمایش می‌گذارد.

این منطقه، در شمال دهستان اخترآباد از بخش صفادشت شهرستان ملارد قرار دارد که برای دسترسی به آن باید از جاده آسفالته ای که از سه‌راهی شهریار، اشتهارد و اخترآباد به سمت غرب و مناطق کوهستانی اخترآباد، کشیده شده عبور کرد، در کیلومتر ۳۳ این جاده رو به سمت شمال، مسیری است که به روستای گمرکان منتهی می‌شود.

در مورد عنوان این محدوده، برخی از روستائیان معتقدند در این گذرگاه کوهستانی، یک قلعه نظامی با یک پاسگاه مرزی برای نگهبانی و نظارت برآمد و شد کاروانیان وجود داشته است.

به‌واقع گمرکان به معنای گمرک و اخذ عوارض است که با عنایت به اعزام کاروان‌های متعدد تجاری و...از بخش زرند ساوه به مقصد اشتهارد و بوئین‌زهرا و مسافران قم به رشت از طریق جاده‌های هم‌جوار این روستا، موقعیت خاص اقتصادی به این روستا بخشیده بوده که باعث درآمدزایی مطلوبی برای ناحیه مذکور می‌شده است.

برخی این جاده را دو یولی به معنای شتر رو نیز می‌نامیدند که درمجموع تمامی این نام‌گذاری‌ها مؤید نقش مؤثر ارتباطی محور مذکور است.

این روستا علاوه بر چشم‌انداز طبیعی، زیبا و بافت قدیمی، دارای تپه باستانی در شمال روستا است که در امتداد شمال به جنوب قرار دارد و قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد تخمین زده می‌شود.

موارد مرتبط

  • تپه ارسطو راوی ۴۲۰۰ سال زندگی مستمر

    تپه ارسطو یکی دیگر از آثار ارزنده تاریخی ملارد به شمار می‌رود، اثری که از پیشینیان به یادگار مانده و در حال حاضر شهرستان ملارد می باشد

  • تپه بالکین

    په بالکین یا ترکمان، یکی دیگر از آثار ارزشمند تاریخی در ملارد بوده که وسعت آن قریب به ۶۰ هزار مترمربع تخمین زده می‌شود و در ۵۰۰ متری شرق روستای مهرچین از توابع بخش مرکزی این شهرستان واقع‌شده است.