جغرافیای ملارد

شهرستان ملارد با وسعت بالغ بر یک هزار کیلومتر مربع بعنوان یکی از شهرستانهای استان تهران در غرب این استان واقع شده است.

02 مرداد 1395 0 comment
(14 رای‌ها)
 
  • اندازه قلم

 

شهرستان ملارد با وسعت بالغ بر یک هزار کیلومتر مربع بعنوان یکی از شهرستانهای استان تهران در غرب این استان واقع شده است. این شهرستان از جهت شمال به استان البرز ( بخش مرکزی و اشتهارد شهرستان کرج) ، از جهت مشرق به شهرستان شهریار واز جهت جنوب به استان مرکزی (شهرستان زرند یه) و از جهت مغرب هم به استان البرز(بخش اشتهارد) محدود میشود.

شهرستان ملارد قبلا یکی از بخش های شهرستان شهر یار بود که در سال 1388 از بخش به شهرستان ارتقاء یافت واز شهرستان شهریار منتزع گردید. شهرستان ملارد از دو بخش مرکزی و صفا دشت تشکیل شده است و مرکز این شهرستان ، شهر سیصد هزار نفری ملارد میباشد. جمعیت شهرستان ملارد بر اساس سرشماری سال 1385 حدود 320000 اعلام گردید که یکی از بالا ترین رقم های رشد را در ایران داشته است و یکی از مها جر پذیرترین شهرستانهای کشور بوده است . جمعیت آن ترکیبی از اقوام مختلف ایرانی  میباشد  ولی عمد تا اقوام ترک ، لر، کرد ، لک، کرمانج( کردهای شمال خراسان)، تا ت و گیلک ومازندرانی میباشند. بیشترین مهاجرت ها به شهرستان ملارد از استانهای آذربایجان شرقی ، همدان ، اردبیل ، لرستان ، کرمانشاه ، خراسان رضوی(عمدتا از شهرستان قوچان)،خراسان شمالی، زنجان، مرکزی،قزوین،گیلا ن و مازندران میباشد.

شهر امروزی ملارد از ادغام سه نقطه جمعیتی ملارد (ملارد قدیم)، سرآسیا ب و شهرک مارلیک شکل گرفته است که تراکم جمعیت در محدوده سرآسیاب و مارلیک بیشر است.

موقعیت شهر ملارد بصورتی است که بین این شهر و شهر کرج (منطقه 3 شهرداری کرج که قبلا خود نقطه جمعیتی مستقلی به نام فرد یس بود) فقط عرض یک بلوار ( بلوار مار لیک ) میباشد. همچنین مرز این شهر و شهر جدید اند یشه (فاز 2 اندیشه ) فقط عرض یک کوچه میباشد. و در برخی قسمتها حتی ساختمانهای شهر ملارد دیوار به دیوار ساختمانهای شهرهای کرج و شهر جدید اندیشه میباشد، که شهر جدید اندیشه هم خود به شهر شهریار چسبیده است و بهمین ترتیب نهایتا به شهر تهران متصل میشوند، که منطقه شهری وسیعی در غرب استان تهران شکل گرفته است.

محتوای بیشتر در این بخش: « کشاورزی در ملارد