کشاورزی در ملارد

ملارد از قدیم‌الایام یکی از مناطق تولید کننده میوه‌های بهاری همچون زرد آلو، گوجه سبز و همچنین انگور بوده است.

02 مرداد 1395 0 comment
(1 رای)
 
  • اندازه قلم

 

ملارد از قدیم‌الایام یکی از مناطق تولید کننده میوه‌های بهاری همچون زرد آلو، گوجه سبز و همچنین انگور بوده است. باغات بزرگ و پرثمر این مناطق همیشه تولید کننده بخش عظیمی از محصولات بهاری در کشور بوده است. درگذشته میوه ی باغات این منطقه با استفاده از چهارپایان به شهرهای مجاور که امروز به استان تبدیل شده‌اند ارسال می شد . تهران، قزوین، بوئین زهرا و حتی همدان شهرهایی بوده‌اند که در فصل بهار میزبان محصولات باغات ملارد و شهریار بوده‌اند.

با مطالعه گذشته این دو منطقه دیده می‌شود اقتصاد اول را باغ داری به خود کسب کرده است. درواقع باغداری شغل بیش از 90 درصد مردم محسوب می‌شده است.

باغات هکتاری و بزرگ در این مناطق به صورت نسل به نسل اداره می‌شد و نسل جدید از همان دوران کودکی خود را مشغول در باغات می‌دید و در سن استقلال و تشکیل خانواده مدیریت بخشی از باغ به آن‌ها می‌رسید تا بتوانند اقتصاد خود را به صورت مستقل اداره نمایند. این تنها فایده اقتصادی آن‌ها نبود. گستردگی باغات در این مناطق باعث می شد در زمان‌های مختلفی از سال کارگران فصلی از شهرهای مجاور به این مناطق آمده و مشغول به کار شوند. به این صورت تمام جوانان منطقه بدون استثناء صاحب شغل بودند و درصدی هم که به صنعت علاقه داشتند با رفتن به شهرهای صنعتی پیشه دیگری را انتخاب می‌کردند.

در سالهای اخیر کشاورزی صنعتی نیز در ملارد ایجاد گشته که بارزترین آن شرکت قارچ ملارد می باشد

محتوای بیشتر در این بخش: جغرافیای ملارد »