تاثیر فرآیندهای فنتون و فتوفنتون در کاهش بار آلودگی شیرابه زباله

نحوه کنترل شیرابه و آلودگی های حاصل از آن یکی از معزلات مهم در سیستم مدیریت شهری است. شیرابه با دارا بودن ترکیبات سمی مقاوم و مقدار بالای آلودگیهای میکروبی و شیمیایی جزء مقاوم ترین فاضلاب ها محسوب شده و روشهای خاصی را برای تصفیه می طلبد.

15 آذر 1395 0 comment
محسن بهنژاد مسئول امور قردادهای سازمان مدیریت پسماند شهرداریهای ملارد و صفادشت محسن بهنژاد مسئول امور قردادهای سازمان مدیریت پسماند شهرداریهای ملارد و صفادشت

در حال حاضر زباله 12 شهر واقع در غرب استان تهران به مرکز دفن اخترآباد منتقل شده و به روش نیمه سنتی دفن می گردد. با توجه به آنکه مدت 10 سال از راه اندازی این می گذرد، مشکل شیرابه حاصل از دفن غیر اصولی روز به روز در حال افزایش است.
در این تحقیق به بررسی کارایی فرآیندهای فنتون و فتوفنتون به همراه انعقاد و لخته سازی در کاهش بار آلودگی پرداختیم.تکنولوژی اکسیداسیون پیشرفته (AOTs) به عنوان یکی از روشهای پیشرفته تصفیه فاضلاب، قابلیت تبدیل ترکیبات مقاوم به ترکیبات با قابلیت حذف راحت تر را دارد. روشهای مختلف اکسیداسیون پیشرفته به علت وجود رادیکال میانی شدیدا واکنش گر مانند رادیکال هیدروکسیل(OH0) قابلیت کاهش آلاینده های شیرابه را دارد.
برای تعیین میزان اثر فرآیندها در کاهش بار آلودگی به بررسی پارامترهای COD،TSS،فلزات سنگین، کدورت وpH پرداختیم. در ابتدا به منظور بررسی اثر فرآیند فنتون، بهترین نسبت آهن به پراکسید هیدروژن، بهترین میزان آهن و بهترین میزان pH به دست آمد. سپس در غالب فرآیند فتوفنتون بهترین زمان تماس اشعه ماوراء بنفش و بهترین دوز اشعه به دست آمد.و به منظور تعیین اثر فرآیند انعقاد و لخته سازی در کاهش بار آلودگی شیرابه، pHبهینه و بهترین دوز ماده منعقد کننده به دست آمد. در پایان و به منظور بررسی اثر توأمان فرآیندها، نمونه ها را را در مقادیر بهینه در معرض فرآیند انعقاد و لخته سازی قرار داده و سپس نمونه هارا به طور جداگانه در معرض فرآیندهای فنتون و فتوفنتون قرار دادیم.
در مرحله فنتون، میزان 2 به عنوان بهترین نسبت آهن به پراکسید هیدوژن و 10 میلی گرم بر لیتر به عنوان مقدار بهینه برای آهن مصرفی و pH برابر 7 به عنوان بهترین pHشناسایی شد.در فرآیند فتوفنتون زمان 30 دقیقه به عنوان بهترین زمان تماس و دوز 23 ولت به عنوان بهترین ولتاز تماس شناسایی شد. در بررسی پارامترهای آلاینده در فرآیند انعقاد و لخته سازی pH برابر 11 به عنوان pH بهینه و میزان 10000 میلی گرم بر لیتر به عنوان بهترین دوز ماده منعقد کننده شناسایی شد. در بررسی عملکرد توأمان...درصد کاهش در میزان COD...درصد کاهش در میزان TSS و... درصد کاهش در میزان کدورت به دست آمد.
نتایج بررسی کاهش قابل توجهی در میزان آلاینده های شیرابه در کاربرد توأمان فرآیندها را نشان می دهد؛ ولی این میزان با مقادیر قابل قبول جهت استفاده های ثانویه پساب فاصله زیادی دارد و نیاز به یک واحدتصفیه تکمیلی احساس می شود.

 

محقق

محسن بهنژاد مسئول امور قردادهای سازمان مدیریت پسماند شهرداریهای ملارد و صفادشت

دانلود مقاله

 

 

 

 

موارد مرتبط

  • تجلی اقتصاد مقاومتی در مدیریت شهری

    به گزارش اداره روابط عمومی مهندس خراسانی شهردار ملارد طی سخنانی عنوان نمود:از آن جائی که اقتصاد شهری ارتباط مستقیم با اقتصاد ملی دارد هر ساله با توجه به سیاست گذاری های کلی نظام می توان برنامه راهبردی شهر را نیز اتخاذ و بر اساس الگوهای یکپارچه ملی اقدام نمود . تدبیر (( اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال )) سرلوحه امروز برنامه های کشور است و می بایست هر مدیر فراخور حوزه کاری خود راهکارهای رسیدن به الگوی اصلی را کشف و نقاط ضعف و موانع رسیدن به نتیجه مطلوب را رفع نماید . در حوزه مدیریت شهری عدم دستیابی شهرداری ها در وصول منابع و برنامه ریزی های کوتاه مدت و مقطعی موجب وابستگی به درآمد های ناپایدار مانند عوارض ساخت و ساز و فروش تراکم گردیده که این امر شاید در کوتاه مدت گذران امورات را فراهم آورد اما در دراز مدت امکان برنامه ریزی های زیر بنایی و کلان را سلب خواهد کرد. آنچه که امروز نیاز و ضرورت ویژه شهرداری هاست دسترسی به منابع پایدار و طولانی است که بهترین تعبیر آن در بیان مقام معظم رهبری با تدبیر (( اقتصاد مقاومتی)) مصداق می یابد .وی افزود: از جمله مصادیق اجرایی اقتصاد مقاومتی یا همان درآمد پایدار برای شهرداری ها می توان به عوارض نوسازی ، سرمایه گذاری بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت های مالی نهادها و ارگان ها ( ارزش افزوده ) اشاره کرد . اگر چه راهکارهای افزایش کیفیت خدمات با کاهش هزینه ها نیز در مقوله اقتصاد مقاومتی قابل طرح است که از جمله آن می توان به خدمات الکترونیک و اتوماسیون اداری شهرداری ها که موجب صرفه جویی در وقت و هزینه مراجعین و ارتقاء سطح کیفی خدمات می گردد اشاره نمود . ایشان اظهار داشت:یکی دیگر از مظاهر اقتصاد مقاومتی مدیریت یکپارچه شهری است با این تفسیر که تمامی برنامه های شهری با نظر شورای شهر تصویب و توسط شهرداری اجرا شود و منابع تامین درآمد و هزینه های شهری نیز یکپارچه تحت یک مدیریت واحد، اخذ و هزینه گردد و با این روش می توان به ارتقا سطح کیفی شهر و تامین خدمات و زیرساختهای شهری اقدام و در عوض از ظرفیت شهر برای درآمدزایی درکنار نهادهای دیگر بهره جست.قطعا شهر ملارد که جزو ۳۰ شهر برتر و کهن شناخته شده است میتواند با مدیریت یکپارچه شهری و ساماندهی در مدیریت منابع وبهبود چشم انداز شهری به جایگاهی در راستای رواج صنعت توریسم تبدیل و تمامی هزینه ها و شاید حتی بیش از آنچه صرف گردیده را به شهر بازگرداند.

  • برگزاری کلاس آموزشی مدیریت پسماند در آموزشگاه متوسطه اول صاحب الزمان (عج) اسفند آباد

    کلاس آموزشی مدیریت پسماند در آموزشگاه متوسطه اول صاحب الزمان (عج) اسفند آباد در تاریخ 96/01/27 توسط سازمان پسماند شهرداری های ملارد و صفادشت برگزار شد . 

  • اطراف محل جدید سکوی زباله شهر ملارد آسفالت شد .

    در تاریخ 95/12/18 مسیرهای اطراف سکوی زباله شهر ملارد آسفالت شد .