×

توجه

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/5649

همایش شهرستانی روز شوراها برگزار گردید

همایش شهرستانی روز  ملی شوراها با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران در ملارد برگزار گردید 

 

به گزارش مدیریت ارتباطات و امو بین الملل شهرداری ملارد همایش شهرستانی روز  ملی شوراها با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران و مسئولین شهری و شهرستانی در ملارد برگزار گردید که اعضای شورای اسلامی شهر ملارد و سرپرست شهرداری ملارد مهندس کاوسی نیز در آن حضور داشتند . 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران در همایش روز ملی شوراها در ملارد گفت:

در ماده ۸۰ قانون شوراها وظایف و اختیارات گسترده ای برای این نهاد مدنی و مقدس تبیین شده که نشان از جایگاه والای آن در مجموعه قوانین جاری کشور دارد.

یکی از ارکان مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بحث جمهوریت آن است که بر اتکا به آرا و نظرات مردم تاکید دارد. امری که تجلی و تبلور آن را در مجموعه شورا ها شاهد هستیم

از سوی دیگر جایگاه شوراها در اندیشه های امام راحل و رهبر معظم انقلاب همواره مورد تاکید قرار گرفته و بزرگان انقلاب مداوم بر لزوم مشارکت مردم در اداره امور کشور و تعیین سرنوشت جامعه با حضور جمهور تاکید و تصریح کردند.

 کار جمعی و مشارکتی در دنیا نیز همواره مورد تایید حکومت های دموکراتیک قرار گرفته و حکومت دینی نیز بر این امر به صورت موکد تأکید داشته است.

به نظر می‌رسد بر اساس آنچه در قوانین و مقررات کشور آمده مشارکت معنادار باید مورد توجه و اهتمام قرار بگیرد. به این معنا که باید بتوانیم در راستای حل مسائل جامعه با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از شیوه های نوین علمی اقدامات لازم را ترتیب دهیم.

 بنده علاوه بر وظایف قانونی مصرح در قانون شوراها وظایف اجتماعی را برای این نهاد عالی متصور هستم. در این راستا شوراها باید بستر لازم برای مشارکت آحاد جامعه را فراهم کنند و اگر بتوانیم از همه ظرفیت‌های اجتماعی برای حل مسائل بهره مند شویم آنگاه است که توانسته ایم به وظایف و رسالت اجتماعی خود عمل کنیم.

 یکی از ویژگی‌های بارز شوراهای موفق، پایبندی به قوانین و مقررات و تسلط و اشراف بر آن است که می تواند موفقیت شورا ها را در انجام رسالت ها و وظایف این نهاد دوچندان کند. در عین حال دیگر وجه توفیق شوراها، تعامل گرایی و به عبارتی هماهنگی با مجموعه ارکان و سازمانها در محدوده سرزمینی حوزه‌های انتخابیه است.

 شوراها باید از حقوق مردم صیانت کرده و اعتماد آنها را با عملکرد مناسب خود جلب کنند. در صورت بروز عکس این مسئله در سطح کلان چنین مسئله ای می تواند سلب اعتماد مردم به مجموعه حاکمیت را به دنبال داشته باشد.

 برای رسیدن به شاخص ها و اهداف مطالعه شوراها نیازمند بستر و ساز و کار هایی هستیم که علاوه بر اعضای محترم شورا ها مسئولین سازمانها و دستگاههای دولتی و حاکمیتی نیست باید یاری کننده این نهاد در انجام وظایف محوله باشند.

 یکی از ابزارهای توانمندسازی شوراها آموزشی است که باید از سوی استانداری به مجموعه وزارت کشور در راستای کارآمدی هر چه بیشتر این نهاد صورت بگیرد. ما نیز در مجموعه استان تهران برای پایش و ارزیابی فعالیت شوراها، برنامه های فصلی و سالیانه را از سوی اداره کل امور شهری و شوراها در نظر گرفته ایم تا با برآورد نقاط قوت و ضعف شوراها نسبت به تقویت و رفع آن اقدام کنیم.

 توصیه بنده به اعضای محترم شورای اسلامی شهرها و روستاها این است که نسبت به نقش نظارتی خود به عنوان وظیفه اصلی اهتمام جدی داشته باشند که این مهم می‌تواند مردم را نسبت به آینده و سرنوشت آنها در انتخابات پیش رو امیدوار کند

 

تماشاخانه تصویر

{gallery}5649{/gallery}